Przejdź do głównej zawartości

Estadi Johan Cruyff

W 2019 roku FC Barcelona oddała od użytku nowy stadion dla zespołu rezerw Barca B, kobiecego oraz zespołu juniorskiego U-19 występującego w UEFA Youth League.

Nowy stadion nosi nazwę Estadi Johan Cruyff i jest elementem nowego projektu infrastrukturalnego FC Barcelony Espai Barca. Jest pierwszym ukończonym obiektem tego projektu.

Estadi Johan Cruyff jest nowoczesnym, oszczędnym i funkcjonalnym stadionem o pojemności 6000 miejsc. Spełnia kryteria poziomu trzeciego kategoryzacji stadionów UEFA. Jest także dopuszczony przez hiszpańską federację piłkarską LFP do rozgrywek drugoligowych.

Stadion charakteryzuje się asymetrycznym dezajnem z rozkładem miejsc na pełnym okręgu wokół boiska w liczbie 5000 i dwupoziomową trybuną główną z 1000 miejsc na drugim poziomie. Miejsca dla widzów są maksymalnie przybliżone do płyty boiska, a narożniki trybun zaokrąglone co powoduje bardzo dobrą widoczność z każdego miejsca i buduje bliską więź między widzami i zawodnikami drużyn na boisku.

Przy stadionie zaplanowano parking na 700 miejsc.

Krzesełka dla widzów są zaprojektowane w ergonomicznym kształcie i wykonane z wysokiej jakości materiałów. Z podobnych materiałów wykonana jest elewacja zewnętrzna stadionu oraz wewnętrzne obicia zadaszenia i trybun od strony boiska. Tak przy pustym stadionie jak i przy zapełnionej widowni całość sprawia wrażenie gościnności i komfortu oraz odpowiada estetyce hołdowanej przez klub FC Barcelona.

Kluczowym elementem każdego stadionu piłkarskiego jest murawa. Boisko na Estadi Johan Cruyff zostało wykonane w nowoczesnej technologii łączącej sztuczną nawierzchnię z naturalnie wychodowaną trawą. Takie rozwiązanie polegające na uzupełnieniu naturalnej murawy syntetycznymi źdźbłami pozwala na mocniejsze ukorzenienie się właściwej trawy, a w momencie jej uszkodzenia lub obniżenia jakości z powodów pogodowych utrzymuje wysoką jakość boiska konieczną podczas rozgrywki

Sam stadion został wyposażony w innowacyjne technologie tworzące system ‘smart stadionu’ pozwalające zachować wysoki poziom energooszczędności i stabilności funkcjonowania.
Rdzeniem systemu ‘smart’ jest komputerowy system BMS (Building Managment System) kontrolujący i monitorujący funkcjonowanie mechanicznych i elektronicznych urządzeń stadionu składających się na systemy wentylacji, oświetlenia, zasilania, przeciwpożarowy i bezpieczeństwa.

System oświetlenia, tak wewnątrz stadionu jak i boiska, jest wykonany w technologii LED. Ta technologia pozwala dostosować jakość i siłę oświetlenia do wciąż wzrastających wymagań transmisji TV włączając w to także możliwość transmisji obrazu slow motion bez efektu migotania światła. Ponadto technologia LED dzięki swojej elastyczności pozwala dostosować każdorazowo oświetlenie do różnych typów wydarzeń organizowanych na stadionie. I wreszcie charakteryzuje się niskim poziomem poboru energii oraz odpornością na nagłe skoki poboru występujące w trakcie wydarzeń masowych.

Na stadionie zamontowane dwa wielkoformaowe ekrany wideo nad każdą z bramek pozwalające widzom doświadczać dodatkowych wrażeń w trakcie meczów.

Z Estadi Johan Cruyff prowadzi też bezpośrednie podziemne połączenie z kompleksem treningowym FC Barcelony Ciutat Esportiva Joan Gamper, w skład którego wchodzi Barca Escola i La Masia.

Budowa stadionu Johana Cruyffa trwała 2 lata i kosztowała pomiędzy 60 a 90 mln zł (12-20mln Euro).

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Polonizacja gospodarki w imię bezpieczeństwa to biedniejsza i mniej rozwinięta Polska

Polonizacja gospodarki – krok wstecz ku mniej efektywnemu państwu Plan premiera Donalda Tuska dotyczący „polonizacji” gospodarki, zakładający zwiększenie udziału państwa w kluczowych sektorach poprzez własność publiczną, budzi uzasadnione kontrowersje. Choć w deklaracjach chodzi o „bezpieczeństwo energetyczne” i przemysłowe, to w praktyce oznacza to stopniowy odwrót od gospodarki rynkowej w stronę rozbudowanej obecności państwa – a tym samym od sprawdzonych zasad efektywności, innowacyjności i konkurencyjności. Pod przykrywką patriotyzmu gospodarczego powraca idea, która wielokrotnie zawiodła – centralne planowanie, monopolizacja i nadmierna ingerencja polityczna w procesy rynkowe. Analizując ten pomysł przez pryzmat historii i teorii ekonomii, nasuwają się trzy podstawowe tezy, które podważają sensowność takiego kierunku. 1. Własność państwowa = niższa efektywność Jednym z najlepiej udokumentowanych wniosków ekonomii porównawczej jest fakt, że własność państwowa jest mniej ef...

Granica - aspekty prawne

Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej, która ma miejsce od przeszło tygodnia bulwersuje opinię publiczną. Obraźliwe słowa wobec żołnierzy „ochraniających” grupę ludzi koczujących na granicy z jednej strony i oskarżenia o „dywersję” i „zdradę ojczyzny” wobec osób domagających się objęcia ich prawdziwą ochroną prawnomiędzynarodową z drugiej. Dla uspokojenia emocji przybliżmy stan prawny dotyczący tej sytuacji w jakim się znajdujemy. Z jednej strony Powszechna Deklaracja Praw Człowieka (PDPC) w art. 14 stanowi, że każdy człowiek ma prawo do ubiegania się i korzystania z azylu przed prześladowaniem, a art.3 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka (EKPC), że nikt nie może być poddany torturom ani nieludzkiemu lub poniżającemu traktowaniu. Z drugiej strony prawo międzynarodowe pozostawia państwom suwerenną decyzję o określeniu ram i warunków udzielania azylu czyli zezwolenia przez dane państwo na wjazd i pobytu na jego terytorium cudzoziemcowi. Udzielenie azylu określono w przyję...

Kalkulacja cen usług zdrowotnych przez NFZ

Od 1 stycznia 2022 roku w Polsce zacznie obowiązywać pakiet podatkowy Polski Ład. Jednym z najbardziej kontrowersyjnych zapisów jest dotyczący składki zdrowotnej, w praktyce przekształcający ją w podatek zdrowotny płacony liniowo od dochodu, bez możliwości odliczania od podatku PIT. Dla osób rozliczających się według skali podatkowej ma wynosić 9%. Obecnie składka zdrowotna wynosi 9% podstawy wymiaru składki, którą stanowi 75% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw podawanego przez GUS. Z tej kwoty część składki podlegająca odliczeniu od podatku to 7,75% podstawy wymiaru składki. Składa liczona jako procent od dochodu płatnika i brak możliwości odliczenia jej od podatku powinna skokowo zwiększyć wpływy Narodowego Funduszu Zdrowia i co za tym idzie środki przeznaczone na służbę zdrowia w Polsce. Żeby ocenić trafność tego rozwiązania należałoby najpierw się przyjrzeć wydatkom Narodowego Funduszu Zdrowia i sposobowi finansowania służby zdrowia w ogóle...