Przejdź do głównej zawartości

Przyszłość broni nuklearnej




Rosnące napięcie na zachodnim Pacyfiku i polityka USA poszykiwania sojuszników do rywalizacji z Chinami może postawić pod znakiem zapytania gwarancje bezpieczeństwa Polski na pomoście bałtycko-czarnomorskim w najbliższych latach.

Jednym z rozwiązań tego problemu może stać się pozyskanie przez Polskę zdolności nuklearnych, w tym broni nuklearnej.

Użycie broni nuklearnej powoduje 4 śmiercionośne efekty fizyczne na danym obszarze. Są to 1. opad pyłów promieniotwórczych, 2. promieniowanie cieplne, 3. fala uderzeniowa oraz 4. promieniowanie jonizujące (neutronowe).

Najbardziej negatywne politycznie konsekwencje pociąga za sobą efekt pierwszy czyli opad pyłów promieniotwórczych. Jest to efekt najbardziej długotrwały (wieloletnie skażenie terenu) i najrozleglejszy (wiatr może przenosić chmury radioaktywnego pyłu na setki kilometrów), a także najmniej kontrolowalny, ponieważ uzależniony od czynników atmosferycznych.

Tymczasem teoretycznie możliwe jest stworzenie tzw. czystej broni nuklerarnej nie powodującej opadu pyłów promieniotwórczych.

W części taką bronią jest bomba termodjądrowa, w której źródłem energii wybuchu jest synteza helu, sama w sobie nie wywołująca promieniowania. Jednakże do zainicjowania reakcji łańcuchowej niezbędna jest detonacja ładunku jądrowego poprzez rozszczepienie radioaktywnego uranu lub plutonu.

Aktualnie na świecie prowadzi się badania nad innymi sposobami wytworzenia odpowiednio wysokiej temperatury i ciśnienia do zapoczątkowania syntezy helu w procesie fuzji nuklearnej. Testuje się zastosowanie wysokoenergetycznego lasera, promeniowania gamma emitowanego przez materiały chemiczne lub izomery nuklearne czy wreszcie antymaterii.

Podobne w swoich założeniach badania były prowadzone w USA od lat 60tych do 1977 r. pod nazwą Plowshare Project. Ich celem było opracowanie sposobów użycia broni nuklearnej do celów pokojowych takich jak wielkoskalowe prace ziemne. W ramach tych badań próbowano zminimalizować negatywne efekty użycia broni nuklearnej.

Jedną z rodzajów broni termodjądrowej jest bomba neutronowa. Przy niewielkich rozmiarach i stosunkowo niewielkiej sile wybuchu, więc także przy niewielkim promieniowaniu radioaktywnym, wyzwala ona silne promieniowanie neutronowe groźne jedynie dla organizmów żywych.

Ciekawostką jest projekt Thor, którego celem jest również stworzenie broni o sile niszczenia równej broni nuklearnej, ale bez promieniowania radioaktywnego i jego negatywnych politycznych skutów.

Jest to projekt prowadzony w USA i zakłada on umieszczenie na niskiej orbicie okołoziemskiej wyrzutni prętów wolframowych, które wystrzelone w kierunku powierzchni Ziemi osiągając trzykrotną prędkość dźwięku mają uderzyć w cel z siłą równą bombie nuklearnej.

Pogarszająca się sytuacja bezpieczeństwa międzynarodowego Polski może w ciągu najbliższych kilku lat postawić nasz kraj przed bardzo trudnymi wyborami. W podobnej sytuacji jest kilka innych państw naszego regionu: Ukraina, Rumunia, Szwecja, Finlandia, państwa bałtyckie.

Wydaje się, że najwyższy czas na odmitologizowanie pojęcia 'broni nuklearnej' i podjęcie prac, samodzielnie lub porozumieniu, nad uzyskaniem w pierwszej kolejności zdolności, a jeśli tego będzie wymagała potrzeba, realnych narzędzi zagwarantowania nam wszystkim bezpieczeństwa.

Adrian Hofman


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Polonizacja gospodarki w imię bezpieczeństwa to biedniejsza i mniej rozwinięta Polska

Polonizacja gospodarki – krok wstecz ku mniej efektywnemu państwu Plan premiera Donalda Tuska dotyczący „polonizacji” gospodarki, zakładający zwiększenie udziału państwa w kluczowych sektorach poprzez własność publiczną, budzi uzasadnione kontrowersje. Choć w deklaracjach chodzi o „bezpieczeństwo energetyczne” i przemysłowe, to w praktyce oznacza to stopniowy odwrót od gospodarki rynkowej w stronę rozbudowanej obecności państwa – a tym samym od sprawdzonych zasad efektywności, innowacyjności i konkurencyjności. Pod przykrywką patriotyzmu gospodarczego powraca idea, która wielokrotnie zawiodła – centralne planowanie, monopolizacja i nadmierna ingerencja polityczna w procesy rynkowe. Analizując ten pomysł przez pryzmat historii i teorii ekonomii, nasuwają się trzy podstawowe tezy, które podważają sensowność takiego kierunku. 1. Własność państwowa = niższa efektywność Jednym z najlepiej udokumentowanych wniosków ekonomii porównawczej jest fakt, że własność państwowa jest mniej ef...

Granica - aspekty prawne

Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej, która ma miejsce od przeszło tygodnia bulwersuje opinię publiczną. Obraźliwe słowa wobec żołnierzy „ochraniających” grupę ludzi koczujących na granicy z jednej strony i oskarżenia o „dywersję” i „zdradę ojczyzny” wobec osób domagających się objęcia ich prawdziwą ochroną prawnomiędzynarodową z drugiej. Dla uspokojenia emocji przybliżmy stan prawny dotyczący tej sytuacji w jakim się znajdujemy. Z jednej strony Powszechna Deklaracja Praw Człowieka (PDPC) w art. 14 stanowi, że każdy człowiek ma prawo do ubiegania się i korzystania z azylu przed prześladowaniem, a art.3 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka (EKPC), że nikt nie może być poddany torturom ani nieludzkiemu lub poniżającemu traktowaniu. Z drugiej strony prawo międzynarodowe pozostawia państwom suwerenną decyzję o określeniu ram i warunków udzielania azylu czyli zezwolenia przez dane państwo na wjazd i pobytu na jego terytorium cudzoziemcowi. Udzielenie azylu określono w przyję...

Kalkulacja cen usług zdrowotnych przez NFZ

Od 1 stycznia 2022 roku w Polsce zacznie obowiązywać pakiet podatkowy Polski Ład. Jednym z najbardziej kontrowersyjnych zapisów jest dotyczący składki zdrowotnej, w praktyce przekształcający ją w podatek zdrowotny płacony liniowo od dochodu, bez możliwości odliczania od podatku PIT. Dla osób rozliczających się według skali podatkowej ma wynosić 9%. Obecnie składka zdrowotna wynosi 9% podstawy wymiaru składki, którą stanowi 75% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw podawanego przez GUS. Z tej kwoty część składki podlegająca odliczeniu od podatku to 7,75% podstawy wymiaru składki. Składa liczona jako procent od dochodu płatnika i brak możliwości odliczenia jej od podatku powinna skokowo zwiększyć wpływy Narodowego Funduszu Zdrowia i co za tym idzie środki przeznaczone na służbę zdrowia w Polsce. Żeby ocenić trafność tego rozwiązania należałoby najpierw się przyjrzeć wydatkom Narodowego Funduszu Zdrowia i sposobowi finansowania służby zdrowia w ogóle...