Rosnące napięcie na zachodnim Pacyfiku i polityka USA poszykiwania sojuszników do rywalizacji z Chinami może postawić pod znakiem zapytania gwarancje bezpieczeństwa Polski na pomoście bałtycko-czarnomorskim w najbliższych latach.
Jednym z rozwiązań tego problemu może stać się pozyskanie przez Polskę zdolności nuklearnych, w tym broni nuklearnej.
Użycie broni nuklearnej powoduje 4 śmiercionośne efekty fizyczne na danym obszarze. Są to 1. opad pyłów promieniotwórczych, 2. promieniowanie cieplne, 3. fala uderzeniowa oraz 4. promieniowanie jonizujące (neutronowe).
Najbardziej negatywne politycznie konsekwencje pociąga za sobą efekt pierwszy czyli opad pyłów promieniotwórczych. Jest to efekt najbardziej długotrwały (wieloletnie skażenie terenu) i najrozleglejszy (wiatr może przenosić chmury radioaktywnego pyłu na setki kilometrów), a także najmniej kontrolowalny, ponieważ uzależniony od czynników atmosferycznych.
Tymczasem teoretycznie możliwe jest stworzenie tzw. czystej broni nuklerarnej nie powodującej opadu pyłów promieniotwórczych.
W części taką bronią jest bomba termodjądrowa, w której źródłem energii wybuchu jest synteza helu, sama w sobie nie wywołująca promieniowania. Jednakże do zainicjowania reakcji łańcuchowej niezbędna jest detonacja ładunku jądrowego poprzez rozszczepienie radioaktywnego uranu lub plutonu.
Aktualnie na świecie prowadzi się badania nad innymi sposobami wytworzenia odpowiednio wysokiej temperatury i ciśnienia do zapoczątkowania syntezy helu w procesie fuzji nuklearnej. Testuje się zastosowanie wysokoenergetycznego lasera, promeniowania gamma emitowanego przez materiały chemiczne lub izomery nuklearne czy wreszcie antymaterii.
Podobne w swoich założeniach badania były prowadzone w USA od lat 60tych do 1977 r. pod nazwą Plowshare Project. Ich celem było opracowanie sposobów użycia broni nuklearnej do celów pokojowych takich jak wielkoskalowe prace ziemne. W ramach tych badań próbowano zminimalizować negatywne efekty użycia broni nuklearnej.
Jedną z rodzajów broni termodjądrowej jest bomba neutronowa. Przy niewielkich rozmiarach i stosunkowo niewielkiej sile wybuchu, więc także przy niewielkim promieniowaniu radioaktywnym, wyzwala ona silne promieniowanie neutronowe groźne jedynie dla organizmów żywych.
Ciekawostką jest projekt Thor, którego celem jest również stworzenie broni o sile niszczenia równej broni nuklearnej, ale bez promieniowania radioaktywnego i jego negatywnych politycznych skutów.
Jest to projekt prowadzony w USA i zakłada on umieszczenie na niskiej orbicie okołoziemskiej wyrzutni prętów wolframowych, które wystrzelone w kierunku powierzchni Ziemi osiągając trzykrotną prędkość dźwięku mają uderzyć w cel z siłą równą bombie nuklearnej.
Pogarszająca się sytuacja bezpieczeństwa międzynarodowego Polski może w ciągu najbliższych kilku lat postawić nasz kraj przed bardzo trudnymi wyborami. W podobnej sytuacji jest kilka innych państw naszego regionu: Ukraina, Rumunia, Szwecja, Finlandia, państwa bałtyckie.
Wydaje się, że najwyższy czas na odmitologizowanie pojęcia 'broni nuklearnej' i podjęcie prac, samodzielnie lub porozumieniu, nad uzyskaniem w pierwszej kolejności zdolności, a jeśli tego będzie wymagała potrzeba, realnych narzędzi zagwarantowania nam wszystkim bezpieczeństwa.
Adrian Hofman
Komentarze
Prześlij komentarz